Varighed: 45 min. til en hel dag
10 til 250 deltagere
Køretid fra Horsens: ca. 1 time og 20 minutter

Teambuilding i Bogense

Dans uden vindere

Teambuilding i Bogense – hvor ingen taber

TC-Dance Events laver teambuilding med dans for virksomheder i Bogense: fra 45 minutter til en hel dag, for 10 til 250 deltagere og fra 13.100 kr. inklusive kørsel, instruktør og lydanlæg.

Bogense er den lille havneby på Nordfyn, og kommunen rummer også Otterup, Søndersø og Morud med mange mindre virksomheder og landbrug. Vi kører 89 kilometer fra Horsens over Lillebælt og laver teambuilding med dans, hvor ingen har en fordel: Alle lærer de samme trin fra bunden, og holdet ender med at danse det samme nummer. Det passer til en personaledag lige så godt som til en mødepause. Vi kommer til jeres egne lokaler i Bogense, Otterup eller Søndersø.

Opdateret 15. oktober 2026

beregner

Få jeres pris på 30 sekunder

Fire hurtige trin. Prisen kommer før vi spørger om noget

Trin 1 af 4

Hvad skal I holde?

beregner

Hvad I får

  • Holddans og pardans: I lærer at følge rytmen sammen.
  • Battle og holdkonkurrence: ingen har en fordel på forhånd.
  • Partnerbytte: relationer på tværs af afdelinger og niveauer.
  • Fælles finale: I slutter med et nummer, alle kan.

Hvorfor dans virker som teambuilding

Hierarkiet falder ikke, fordi vi gør noget klogt. Det falder, fordi ingen kan finde ud af det.

De fleste teambuilding-aktiviteter bygger på konkurrence, og konkurrence er strukturelt ekskluderende. Der er altid nogen, der hænger bagud – og det er som regel den samme person hver gang. I dans har ingen en fordel på forhånd. Alle er lige dårlige fra første minut, og ingen taber ansigt.

Danseunderholdning til virksomheder siden 2006

LEGO · PFA · TDC · Rambøll · KPMG · Sundhedsstyrelsen · SKAT · Horsens Kommune · Sydbank

TC-Dance Events er TC-Dance Studios afdeling for teambuilding, julefrokoster og firmafester med dans, med base i Horsens siden 2006.

Praktisk om Bogense og Nordfyn

Køreturen fra Horsens til Bogense tager cirka 1 time og 20 minutter (89 km over Lillebælt). Vi er på plads en time før, så I ikke skal tænke på teknikken.

Vi kommer i hele Nordfyns Kommune – Bogense, Otterup, Søndersø, Morud, Veflinge, Særslev, Harndrup og Hasmark – og i nabokommunerne Odense, Middelfart og Kerteminde.

I Bogense kan det fx være Erik Menveds Kro eller Lunds Hotel ved byens torv og havn. Vi har ingen aftale med stederne og kommer også gerne til et forsamlingshus i Veflinge eller Særslev.

Spørgsmål om teambuilding i Bogense

Skal vi selv finde et sted i Bogense?

Kantinen eller en mødesal er ofte nok. Holder I dagen ude af huset, er Erik Menveds Kro og Lunds Hotel eksempler i området – vi har ingen aftale med dem.

Gælder prisen også i Otterup og Søndersø?

Ja. Prisen gælder i hele Nordfyns Kommune – også i Otterup og Søndersø – og kørslen er regnet med.

Bogense er en lille havneby – kan festen holdes nede ved havnen?

Ja. Et festlokale eller spisested ved lystbådehavnen fungerer fint, hvis der er plads til, at alle kan stå. Vi gennemgår rummet med jer, før vi kommer.

Flere spørgsmål om teambuilding med dans

Skal vi kunne danse i forvejen?

Nej. Det er hele pointen, at ingen kan. Der er ingen forudsætninger.

Hvad koster teambuilding med dans?

Prisen er alt inklusive – kørsel, instruktør, musik og lydanlæg – uden tillæg bagefter. Beregneren ovenfor viser jeres pris på 30 sekunder.

Hvor lang tid tager det?

Fra 45 minutter til en hel dag. De fleste vælger halvanden til to timer som en del af et større program.

Dans eller escape room – hvad er forskellen?

Escape rooms og quizzer har vindere og tabere. I dans starter alle fra nul, og holdet bliver bedre sammen. Derfor fungerer det også for dem, der normalt trækker sig.

Hvad hvis nogle ikke vil være med?

Det sker sjældnere, end folk tror, netop fordi ingen kan noget i forvejen. Vi tvinger aldrig nogen, og vi har erfaring med at få de tilbageholdende med uden at udstille dem.

Andre arrangementer i Bogense

Teambuilding i nabobyerne

VIL DU LÆRE AT DANSE

Vi byder jer velkommen til at kontakte os for mere information
omkring vores hold og events.

TC-Dance Studio – Horsens SportsdanserforeningStrandkærvej 87, 8700 HorsensCVR 32683452SMS 60 63 07 17info@tc-dancestudio.dk